Poslední dny jsme bombardováni medii, ale pro náš tým není jednoduché urvat se od rozdělané práce, proto jsme připravili následující text, který můžete využít do případných reportáží :-)

Celá Česká republika se momentálně nachází v karanténě. Lidé mohou vycházet jen v nejnutnějších případech a města zavedla povinnost nosit roušku. Bohužel, roušek není dostatek, a tak po celém Česku vzniklo spoustu dobrovolných iniciativ, které se starají o výrobu roušek pro spoluobčany.

Nejinak je tomu i na Uherskohradišťsku, kde kolem FB stránky Dobrovolně proti koronaviru v Uherském Hradišti (www.HelpUH.cz) vzniklo hned několik týmů, které jsou díky dobrovolným střihačům a švadlenkám schopny vyrobit více jak tisíc roušek denně. Fungování těchto týmů však závisí i na dalších dobrovolnících, kteří nabízejí pomoc formou darování materiálu, nebo třeba nabídkou rozvozu roušek.

"Když jsem viděla, jak všichni kolem bojují s nedostatkem roušek, tak jsem si hned říkala, že pro to chci něco udělat. Za podpory manžela, Michala Zpěváka, jsem založila skupinu, kde se mezi sebou domlouvají holky, které chtějí šít a mohou si tak vypomoct třeba s materiálem," připomněla začátky skupiny její zakladatelka z Modré Květoslava Zpěváková.

"My jsme se v první řadě chtěli zaměřit na nejrizikovější skupinu, která navzdory karanténě přicházela do kontaktu s velkým množstvím osob, protože jejich profese to vyžadovala. Proto jsme chtěli vybavit hlavně prodavačky v obchodech, řidiče autobusů a sociální pracovníky. To se nám v prvním týdnu podařilo celkem slušně. I nadále budeme tyto skupiny dovybavovat, ale chceme nabídnout roušky i široké veřejnosti“ pokračuje další z organizátorek Klára Kosinková.

Skupina se každým dnem rozrůstala a přibývalo spousty dobrovolníků, kteří měli zájem pomoct. Jeden zajistil, plátno, další gumičku a kdo neuměl šít, tak třeba nabídl alespoň stříhání.

"Všechno se to neskutečným tempem rozrůstalo a začali pomáhat i jiní. Stanclova Lékárna nám nabídla prostory, kam lidé mohli nosit materiál. Hlásily se další a další švadlenky napříč celým slováckým regionem, a tak se začala organizovat logistika, systém objednávek a distribuce hotových roušek," popisuje Lucie Urbánková, která zajišťuje právě management ohledně objednávek.

Díky nárůstu švadlenek se nakonec skupina rozdělila na několik menších týmů, aby se mohlo lépe komunikovat.

"Je neskutečné, jak se to celé rozrostlo a u nás v obci se k tomu připojili jak desítky dobrovolníků, tak i starosta. Všichni z toho mají dobrý pocit, že můžeme pomáhat. Vyrábíme stovky roušek a vybavili jsme jak naši obec a okolí, tak i různé instituce, jejichž pracovníci potřebují roušky v pracovním procesu," přibližuje Hana Frantová Jurásková, která koordinuje skupinu dobrovolníků v Ostrožské Lhotě a okolí.

"My jsme v podstatě holky od rodin. Máme mnohdy své malé děti a do toho se snažíme pomáhat ostatním. Někdo šitím, někdo stříháním a další organizačně. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, tak je to časově náročné, ale víme, že děláme dobrou věc a jsme rády, že můžeme pomoct. Navíc energii nám dodávají lidé kolem,“ říká Tereza Hubáčková, která má na starosti tým švadlenek v Uherském Hradišti.

Velké poděkování patří všem kolem. Lidé nám pomohli jak materiálně, tak třeba poskytnutím prostor. Stanclova Lékárna se stala sběrným místem pro dárce materiálu. Na fotbalovém stadionu 1.FC Slovácko máme sklad a máme k dispozici i místní prádelnu. Dobrovolní řidiči najíždějí stovky kilometrů denně a Svatební salon Anett slouží jako výdejní a logistické místo. Zapomínat se nesmí ani na organizační pracovníky. Speciální poděkování pak patří všem švadlenkám, které se neskutečně vyhecovaly. Jejich moto "my ten virus přešijeme" mluví samo za sebe. Závěrem bychom chtěli poděkovat i našim partnerům, protože bez jejich podpory by to nešlo. Během pár dní se podařilo zapojit více jak stovku lidí a toto číslo stále stoupá.

Za organizační pomoc zaslouží poděkování rovněž tito aktivisté - Michal Zpěvák, Veronika Remešová, Vlaďka Tlachová, Aleš Pisklák, Lucie Foltýnová, Pavlína Škrabalová, Petr Salinger, Marta Martináková, Petr Šťastný a další.